
Várandóság és szülés következményei érthetően!
A várandóság és a szülés is - akár természetes úton, akár császármetszéssel érkezzen a baba – hatalmas kihívás elé állítja az anyai szervezetet. Különös tekintettel a derék, hasi és kismedencei régióban. Ennek a területnek a statikája megváltozik, mert az itt található izmok, szalagok hosszú időn keresztül nyújtott állapotban vannak, mely átírja az említett terület elhelyezkedését, anatómiáját. Ezek hatására diszfunkciók figyelhetők meg, melyek a következők:
- rectus diastasis (az egyenes hasizmok szétválása),
- stressz inkontinencia (akaratlan vizeletürítés hasprés hatására),
- hólyag - és méhsüllyedés,
- deréktáji fájdalom.
A szülés utáni rehabilitációs programmal, a fent említett problémákon segíteni tudunk. Így megkönnyítjük a mindennapokat és egyenes utat mutatunk a sporthoz való visszatéréshez vagy a fájdalmaktól mentes, aktív élethez. ;)

A várandósággal és szüléssel összefüggésbe hozható tünetek!
Mi a RECTUS DIASTASIS?
A rectus diastasis az egyenes hasizmok szétválása, mely együtt jár az őket összekötő kötőszövetes sövény (linea alba) megnyúlásával is. A hasizmok megnyílásával megbomlik a hasfal, a törzs stabilizáló funkciója, mely nem csak esztétikai problémát jelent, hanem a szülés utáni derékfájás fő kiváltó oka.
Tünetek:
- hasprésre elődomborodó has,
- álló helyzetben elődomborodó has,
- kézzel tapintható rés a kötőszövetes sövény mentén,
- mintha „kiesnék a hasamon” érzés,
- minimális étel és italfogyasztás esetén kidomborodó has.
Leghatékonyabbak az első 3 hónapban kezelhető a rectus diastasis, melynek hatékonyságát nagyban befolyásolja a kötőszövetek minősége. Valakinél spontán visszaáll, valakinél soha nem záródik össze. Ebben az esetben a terápia célja egy funkcionális, hatékonyan működő hasfal és izomzat elérése.
Egy kis statisztika:
- A várandósok 100%-ában a 35. héttől megfigyelhető.
- 6 hónapon túl az esetek 39%-ban fennáll.
A várandósággal és szüléssel összefüggésbe hozható tünetek!
Mi a STRESSZ INKONTINENCIA?
Az inkontinencia akaratlan vizeletürítést jelent. A nők körében, főleg szülést követően a stressz inkontinencia a leggyakoribb. Ilyenkor hirtelen hasűri nyomásfokozódásra elcseppen a vizelet.
Oka, hogy a nyomás áttevődik a hólyagra, az elégtelenül működő, gyenge záróizomzat elenged a hirtelen erőhatásra.
A medencefenék és hasfal izmainak együttműködése a törzs stabilitásának egyik feltétele. Összefüggés van a derék- / medence körüli fájdalmak és az inkontinencia között. A kapocs a két tünet között a megváltozott hasfali struktúra és működés, a hasfal ideg-izom összeköttetés deficitje.
Érdekesség:
- Az első várandóság alkalmával a nők 48%-a, míg a továbbiaknál a nők 85%-a érintett már a harmadik trimeszterben.
- Akiknek a szülést követő 12. héten még a tünetek fennállnak, azok 92%-ának a tünetei 5 évvel később is megmaradnak.
- Gyors, célzott terápiával ezek a tünetek is csökkenthetők, megszüntethetők. ;)

A várandósággal és szüléssel összefüggésbe hozható tünetek!
Mi okozza a DERÉKFÁJDALMAT?
A szülés után fennálló derékfájdalom többségénél hasfali diszfunkció is megfigyelhető. Ezért a terápia részét képezi a hasfal regenerációja, majd a teljes, úgynevezett izomfűző visszaépítése és mindenezek teljes mozgásba történő integrálása.
A fájdalom okai:
- a méh és a húgyhólyag helyzetének megváltozása,
- a hasizom szétnyílása,
- izomegyensúly felbomlása,
- ízületek és ízületek körüli képletek mozgásának elégtelensége.
A fent említett problémának számtalan oka lehet még, de jelenleg csak a szülés és várandóság következtében kialakuló derékfájdalom okait szeretném ismertetni veletek.
Kineziotape várandósság ideje alatt!
Pocakragasztás
Mikor érdemes?
- Hasi terhelés csökkentése - nagyon nagy pocaknál egy kis támaszt tudunk vele biztosítani, valamint a bőr túlnyúlását is csökkenteni lehet.
- Hasizomvédelem - az egyenes hasizom teljes hosszában történő ragasztás.
- Fájdalmas, kényelmetlen, nehéz alvás, fordulás
- Deréktáji és keresztcsonti fájdalmak - melyet a megnövekedett teher miatt alakul ki.
Kiegészíthető az egyenes hasizmok szétnyílását megelőző ragasztással, így csökkenthető a hasi-, köldök-, lágyéksérv és rectus diastasis kialakulásának esélye.
A tape jótékony hatásáról ezer, meg ezer helyen lehet már ma hallani és bizony igaz, a JÓL felhelyezett szalag segít neked. ;)
A tape felhelyezése a 7. hónaptól minden kismamának ajánlott, de indokolt esetben, már hamarabb is elkezdhető. Mindenképpen szakember segítségét kérd! ;)
Kineziotape várandósság ideje alatt!
Deréktámasz
Az egyre növekvő pocak, egyre nagyobb változásokat hoz létre a szervezetben. Az ágyéki gerinc íve fokozódik, ezzel egy időben a hormonoknak köszönhetően a szalagok, ízületek lazábbak lesznek. Ennek a megbomlott egyensúlynak (is) köszönhető, az derékfájdalom.
Vállövi tartásjavítás
A növekvő mellek miatt a háti gerincgörbület fokozódik. Ekkor a vállak lőre esnek és már az alapból gyengült hátizmok nehezen tartják a fiziológiás helyzetet. Fájdalom, gyengeség és esztétikai problémák alakulhatnak ki.
Később, a szoptatás és a gyermek kézben tartása fokozhatja a tüneteket.
Ezek a trükkök enyhíteni tudják a már kialakult problémákat, specifikus tornával egybekötve még nagyobb eredményt érhetünk el.
Kineziotape várandósság ideje alatt és után!
Rectus diastasis prevenció
A várandósságok 100%-ban a 35. gesztációs héttől megfigyelhető a hasizmok szétnyílása. Kinezio taping kezeléssel ennek aránya és a szétnyílás mértéke csökkenthető.
Szülés után, speciális mozgásprogram kiegészítő kezeléseként a rectus diastasis jól korrigálható a felragasztott szalaggal.
Kineziotape alkalmazása várandósság után!
Heg kezelés
A császármetszés (és más műtétek) utáni hegek megléte zavarokat okozhatnak a szervezetben. Letapadások, összenövések alakulhatnak ki a lágyrészekben. Ezeket kezelni kell! A megfelelő heg masszás és torna mellett az úgynevezett cross tape alkalmazása nélkülözhetetlen.
Kineziotape alkalmazása várandósság után!
Stria kezelés
Kialakulása várandósság illetve elhízás miatt a leggyakoribb. Három mechanizmust írnak le, mely kialakulásában szerepet játszik:
- a bőr mechanikai megnyúlása,
- hormonális változások,
- az irha réteg rostjainak öröklött strukturális zavara.
Két klinikailag elkülöníthető formája van: stria rubra (vörös stria) és stria alba (fehér stria). A kezdeti, a bőr megnyúlási irányára merőleges, vörös vagy lilás színű a stria rubra, mely néhány hónap alatt elveszti pigment tartalmát és elhalványul, a bőr vékony és ráncos lesz. Ez a forma a tartósan megmaradó stria alba.
A striák tape technikával történő kezelésére, akkor van a legnagyobb szükség, és akkor érhetünk el eredményt, amikor még a striák gyulladásban vannak, tehát vörös vagy lila színűek.
A terápia célja a has állapotának, alakjának minél hamarabbi visszaállítása, a csíkok halványítása, a gyulladt terület kezelése.